Müslüman rektör Nemat Minouche Shafik’ten Gazze destekçilerine gözaltı emri

İsrail’in Gazze işgaliyle başlayan soykırım, tüm dünyanın tepkisini çekmeye devam ediyor. Her gün aralarında bebeklerin de olduğu yüzlerce Gazzelinin, İsrail askerleri tarafından katledilmesine tepki gösterenler arasında dünyaca ünlü eğitim kurumu Columbia Üniversitesi de var. Üniversite rektörü Nemat Minouche Shafik’in polise kampüse girip eylemcileri dağıtma izni vermesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde polis, Columbia Üniversitesi kampüsünde kurulan Filistin yanlısı protesto kampına müdahale ederek aralarında bir kongre üyesinin kızının da bulunduğu 100’den fazla göstericiyi gözaltına aldı. Protestolara katılan çok sayıda öğrenci ayrıca, üniversiteden ve üniversiteye bağlı Barnard College’den uzaklaştırma cezası aldıklarını söyledi. ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Ilhan Omar’ın kızı Isra Hirsi’nin de gözaltına alınan ve uzaklaştırma cezası verilen öğrenciler arasında olduğu bildirildi.

HRİSTİYAN REKTÖR EDWARD SAİD’E SAHİP ÇIKMIŞTI

Columbia Üniversitesi için Filistin; daha doğrusu Gazze’de yaşananlar sembol niteliğinde. Zira Filistin asıllı ünlü düşünür Edward Said, uzun yıllar bu üniversitede ders vermiş, araştırmalar yapmıştı. Lübnan sınırında bulunan İsrail askeri gözlem noktasına attığı taşın çekilen fotoğrafı sonrası odası kundaklanan Said’in Columbia Üniversitesi’nden de atılması için Yahudi lobisi devreye girmişti. O dönem Columbia Üniversitesi Rektörü Jonathan R. Cole, Filistinli aktiviste sahip çıkmış ve bunun ifade özgürlüğü olduğunu savunarak Edward Said’in yanında yer almıştı. Aradan geçen 24 yılın ardından Columbia Üniversitesi’nin tavrı değişmiş durumda. Protestolara karşı şiddetle karşı çıkan Columbia Üniversitesi Rektörü Nemat Minouche Shafik, Mısırlıydı. Hatta Mısırlı bir Müslüman…

İLK EŞİ DÜNYACA ÜNLÜ EKONOMİST

Shafik’in ilk eşi eşi ise küresel ekonominin oldukça yakından tanıdığı bir isim. Yönettiği 2 trilyon dolarla dünyanın en büyük fonlarından biri olan PIMCO’nun önceki CEO’su Muhammed El-Arian. Shafik gibi Mısırlı olan El-Arian, geçmiş dönemde Başkan Obama’nın Küresel Kalkınma Konseyi’nin de Başkanlığını yürüten bir isimdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir