Evinde esrar bulunan Fransız belediye başkanı gözaltına alındı

T24 Dış Haberler

Fransa’nın orta doğusundaki küçük Fransız kasabası Avallon’un belediye başkanı olan Jamilah Habsaoui, polisin evinde 70 kg esrar bulunduğunu açıklamasının ardından gözaltına alındı.

Polis ayrıca yaklaşık 1 kg kokain, 7 bin euro nakit para ve altın külçeleri de bulunduğunu açıkladı. 

Savcı, Avallon Belediye Başkanı Jamilah Habsaoui ve iki erkek kardeşinin bu hafta başında tutuklanan yedi kişi arasında olduğunu söyledi.

Habsaoui’nin avukatı, uyuşturucunun evinde depolandığını bildiğini reddetti.

Savcı, Habsaoui’nin tutuklanmasının, Bourgogne-Franche-Comté bölgesinde yer alan ve 6 bin kişinin yaşadığı kasabada uyuşturucu kaçakçılığına ilişkin birkaç haftadır süren soruşturmaların bir sonucu olduğunu söyledi.

Habsaoui, 2014 yılında yerel meclis üyesi olarak görev yaptı, ardından Mart 2021’de belediye başkanı seçildi.

Habsaoui’nin kardeşlerinden birinin avukatı Fransız Le Figaro gazetesine yaptığı açıklamada, uyuşturucunun belediye başkanının bilgisi ve rızası dışında evde depolandığını söyledi.

Habsaoui’nin avukatı yerel L’Yonne Républicaine gazetesine verdiği demeçte, belediye başkanının “jandarmalar tarafından evinde yapılan keşif karşısında hayrete düştüğünü” söyledi.

Savcı tarafından yapılan açıklamaya göre, Habsaoui beş kişiyle birlikte suçlandı ve yargılanmak üzere gözaltına alındı. Son birkaç ay içinde, Fransız şehirlerinde uyuşturucu kaçakçılığını engellemek amacıyla ülke çapında yürütülen çalışmalarla ülke genelinde baskınlar düzenlendi.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, kampanyanın başladığı Ekim 2023’ten bu yana 7 binden fazla kişinin tutuklandığını ve yetkililerin toplam 3.6 ton uyuşturucu madde ele geçirdiğini söyledi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir